Beskrivning
Efter en kort men intensiv period som frontfigur i åttiotalsbandet Badmintons försvann han från rampljuset, men aldrig från musiken. Han drev musikaffären Keyboard City, arbetade med distribution och försäljning av Nord keyboards både nationellt och globalt, och fortsatte samtidigt att skriva låtar.
Under många år har han rest till Nashville för att skriva tillsammans med etablerade låtskrivare, och hans musik har spelats in av bland andra Totta Näslund och Björn Skifs. De senaste åren har han släppt flera låtar både digitalt och på CD.
Nu tar han sig an Larry Normans låtskatt – i nära samarbete med bland andra Robban Wiresjö, som själv spelade med Norman under 90‑talet.
Larry Norman (1947–2008) var pionjären som mer än någon annan formade den moderna kristna rocken. Med en unik kombination av rockens uttryck och tydliga religiösa och sociala budskap blev han både hyllad och kontroversiell, och hans inflytande sträcker sig långt bortom sin egen generation.
Med detta projekt vill Tomas Enochsson föra arvet vidare – och låta en ny publik upptäcka en av de mest betydelsefulla rösterna inom kristen musik.












